Newsy

Oczyszczalnia przydomowa – inwestycja w przyszłość

Oczyszczalnia przydomowa to ekonomiczna, przyjazna dla środowiska oraz wygodna alternatywa dla szamba. Właściciele takiej oczyszczalni ścieków cieszą się niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz komfortem użytkowania, a co więcej, przyczyniają się do polepszenia jakości oraz walorów ekosystemu.

Jak działa oczyszczalnia przydomowa?

Wszystkie przydomowe oczyszczalnie funkcjonują w cyklu tlenowym oraz beztlenowym. Rozróżnia się 3 podstawowe rodzaje takich oczyszczalni: drenażowe, biologiczne i roślinne.

Oczyszczalnie drenażowe wykorzystują drenaż rozsączający. Jak działa taka oczyszczalnia? Otóż, po wstępnym oczyszczeniu zanieczyszczenia są transportowane do poletka filtracyjnego, czyli obsypanych żwirem rur z otworami. Przy wyborze tego typu instalacji należy pamiętać, że grunt na działce powinien mieć odpowiednią przepuszczalność, a wody gruntowe nie mogą być blisko powierzchni.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to drugi rodzaj oczyszczalni. W przeciwieństwie do oczyszczalni drenażowych, w tym przypadku przepuszczalność gruntu nie jest istotna. Istnieją oczyszczalnie biologiczne opierające się na technologii osadu czynnego, czyli rozkładających mikroorganizmów (pierwsza komora – wstępne oczyszczanie, druga komora – napowietrzanie, trzecia komora – osadnik wtórny) oraz funkcjonujące dzięki bakteriom odżywiającymi się składnikami obecnymi w ściekach.

Oczyszczalnie roślinne to najmniej popularne z trzech wymienionych rodzajów oczyszczalni przydomowej. Istota całego procesu opiera się na bakteriach znajdujących się korzeniach roślin. To właśnie tam dochodzi do filtracji.

Co należy uwzględnić przed budową oczyszczalni przydomowej?

Według Prawa Budowlanego montaż oczyszczalni, której wydajność jest mniejsza niż 7,5 m3 należy zgłosić do starostwa powiatowego. W takim zgłoszeniu powinna być zawarta mapa lokalizacyjna, na której zaznaczone będą odległości od oczyszczalni do poszczególnych elementów gospodarstwa (np. minimum 15 m od studni, 0,8 m od kabli energetycznych, 2 m od granicy działki, 3 m od drzew).

Jakie są koszty związane z oczyszczalnią przydomową?

Warto pamiętać, że koszty budowy oczyszczalni przydomowej uwarunkowane są różnymi czynnikami. Na samym początku powinno się wziąć pod uwagę jaki rodzaj oczyszczalni nas interesuje. Następnie należy uwzględnić, w którym miejscu umieszczona zostanie oczyszczalnia, odpowiedni materiał do budowy, montaż oraz późniejszą konserwację instalacji. Szacunkowo, całkowite koszty takiej oczyszczalni powinny wynosić około 10 – 15 tysięcy (drenażowa – 10 tysięcy, biologiczna – 11 tysięcy, roślinna – 15 tysięcy).

Jakie są zalety i wady oczyszczalni przydomowej?

Zalety:

  • Ekologiczne i bezpieczne oczyszczanie zanieczyszczeń,
  • Wygodne rozwiązanie – nie trzeba często opróżniać zbiornika (opróżnianie zbiornika szamba średnio co 2 tygodnie),
  • Szybki zwrot inwestycji (średnio po 3 latach użytkowania).

Wady:

  • Wyższe koszty budowy niż w przypadku budowy szamba,
  • Instalacja zajmuje dużo miejsca, czasem budowa oczyszczalni przydomowej jest niemożliwa,
  • Drogie naprawy.

Dlaczego warto zbudować oczyszczalnię przydomową?

Oczyszczalnia przydomowa np. https://oczyszczalnia-przydomowa.pl/ to pewna inwestycja w przyszłość oraz wygodę. Gwarantem jest wręcz ekspresowy zwrot kosztów związanych z jej budową. Co więcej, jest to ekologiczne rozwiązanie. Zatem, jeśli tylko jest taka możliwość, lepszym rozwiązaniem będzie budowa oczyszczalni przydomowej zamiast szamba.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?