Newsy

Kiedy i w jaki sposób używać herbicydów

Są sytuacje, kiedy jedynym sposobem na pozbycie się upartego chwastu jest potraktowanie go herbicydem.

Nie bój się używać herbicydów, jeśli ich potrzebujesz, ale najpierw wypróbuj inne metody zwalczania. Ciągnięcie, spulchnianie, oranie i kopanie często rozwiązuje problemy z chwastami bez konieczności stosowania chemicznych oprysków.

Agrochemia do zwalczania chwastów w ziemniakach

Herbicydy to substancje chemiczne, które zabijają niepożądane rośliny lub uniemożliwiają im wzrost. Ich metoda zabijania roślin jest tak zróżnicowana, jak zabijane przez nie rośliny. Pierwszym krokiem do zrozumienia herbicydów jest przeczytanie etykiety produktu. Etykiety informują, jak bezpiecznie i skutecznie używać herbicydów w konkretnych sytuacjach. Herbicydy można podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie selektywne i nieselektywne. Selektywne herbicydy zabijają niektóre rodzaje chwastów, pozostawiając inne rośliny w nienaruszonym stanie. Etykieta herbicydu zawiera listę chwastów docelowych, a także roślin ogrodowych, na które nie ma to wpływu. Jak sama nazwa wskazuje, nieselektywne herbicydy mogą zabić prawie każdą roślinę, z którą mają kontakt. Selektywne herbicydy są przydatne przy zwalczaniu chwastów na polach, trawnikach i ogrodach. Nieselektywne herbicydy ułatwiają oczyszczenie terenu przy zakładaniu nowego ogrodu. Selektywne herbicydy można dalej podzielić na herbicydy przedwschodowe i powschodowe.

Przedwschodowe herbicydy są stosowane do gleby i zabijają młode sadzonki chwastów wkrótce po ich wzejściu. Herbicydy powschodowe są zwykle nakładane na liście, gdzie są wchłaniane przez tkankę roślinną. Rodzaj produktu określa, kiedy należy zastosować herbicyd. Przedwschody stosuje się zwykle późną zimą lub wczesną wiosną, natomiast powschodowe wiosną, już po rozpoczęciu wzrostu chwastów. Możesz znaleźć selektywny herbicyd, który powoduje zwalczanie chwastów w ziemniakach bez szkody dla roślin ogrodowych. Należy pamiętać, że kontrola chemiczna powinna być stosowana tylko w ostateczności, ponieważ metody organiczne są bardziej przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?