Newsy

Pogrzeb z kremacją ciała

W życiu zdarzają się chwile przyjemne, wesołe, takie o których chcemy pamiętać. Jednak życie czasem także sprawia, że nie jest ludziom do śmiechu. Jednymi z najgorszych sytuacji jakie dotykają ludzi są pogrzeby och bliskich. Niestety tak życie jest skonstruowane, że każdego kiedyś czeka śmierć, pogrzeb oraz pochówek.

W przypadku śmierci kogoś bliskiego ludzie na pewno są smutni i roztrzęsieni emocjonalnie. jednak w takich sytuacjach trzeba myśleć racjonalnie i zająć się kilkoma sprawami. Podstawową sprawą jest wybór kościoła, domu pogrzebowego oraz rodzaju pochówku. Wiele osób decyduje się na pochówek tradycyjny w trumnie na cmentarzu. Jednak w dzisiejszych czasach rośnie liczba osób, które swoich bliskich chowają z wykorzystaniem kremacji.  

Usługi pogrzebowe - usługa kremacji

Sama kremacja została zalegalizowana w Polsce już w latach 60 XX wieku. Usługi pogrzebowe z kremacją są świadczone są dzisiaj w bardzo wielu miejscach w Polsce. Z czasem przybywa ich coraz więcej, bo też zapotrzebowanie na pochówek z kremacją rośnie. Ludzie decydują się na taki rodzaj pogrzebu, gdyż często sprawia on mniej kłopotu i trudności rodzinie. Warto wiedzieć, że kościół raczej nie pochwala tego rodzaju pochówku. Kościół obstaje za pochówkami tradycyjnymi, jednak nie potępia pochówków z kremacją. Odbywają się one coraz częściej i nie odbiegają za bardzo od rytuałów tradycyjnych pogrzebów.

Jak wygląda kremacja?

Często wygląda to tak, że w kościele odbywa się msza święta z trumną i zmarłym w środku. Następnie odbywa się obrzęd pożegnania ze zmarłym i zwłoki zostają spopielone. Potem ma miejsce zwykły, tradycyjny pogrzeb, w czasie którego urna, w której są prochy zmarłego zostaje złożona do grobu.

Co jest wymagane do kremacji?

W przypadku kontaktu z firmami świadczącymi usługi pogrzebowe z kremacją zostaniemy poinformowani o wszelkich koniecznych formalnościach, które muszą zostać wykonane w czasie pochówku z kremacją. Aby ciało mogło zostać skremowane potrzebować będziemy dwóch dokumentów:

  • pisemna zgoda zmarłego lub rodziny na spalenie zwłok
  • odpis aktu zgonu

Pogrzeb z usługą kremacji nie różni się zbyt wiele od pochówku tradycyjnego, który chyba wszyscy znamy. Kluczowa w wybraniu rodzaju pochówku często jest ostatnia wola zmarłego. To zmarły powinien decydować czy chciałby być pochowany w sposób tradycyjny, czy też chciałby zostać poddany kremacji.

Kremacja zwłok - usługi pogrzebowe

Jeszcze przez wiele lat w naszym kraju pogrzeb tradycyjny będzie przodował w statystykach nad pogrzebem z kremacją, jednak mentalność ludzi powoli się z mienia i w przyszłości coraz więcej osób będzie decydowało się na ten nowoczesny sposób pochówku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?