Newsy

Własna winiarnia

Zdarzyła Ci się kiedyś taka sytuacja, że podszedłeś do półki sklepowej i nie mogłeś się zdecydować na wybór odpowiedniego wina? Jedne wydają się za drogie, inne już znasz i ich smak Ci nie odpowiada. Obawiasz się próbować tych tanich, bo niejednokrotnie przekonałeś się o ich słabych walorach smakowych. Kiedy nadarza się specjalna okazja i zdecydujesz się na zakup droższego wina, z pieczołowitością otwierasz go, nalewasz powoli do szklanej lampki, a następnie kosztujesz niewielką ilość trunku, to często także możesz się zawieść smakiem. Wtedy przemyka Ci przez myśl pytanie: Czy za te pieniądze nie da się zrobić lepszego wina?

Odpowiedź wydaje się prosta i jednoznaczna: da się! O ile posiadasz odrobinę zapału, szczyptę wiedzy z dziedziny chemii i chcesz bawić się w samodzielną produkcję wina. Wina domowe niejednokrotnie charakteryzują się oryginalnym smakiem i aromatem, a koszt wyprodukowania jednej butelki oscyluje w okolicach win z niższej półki. Domowe wina, zapakowane w gustowne skrzynki na wina, mogą okazać się wyśmienitym prezentem dla najbliższych, a także wybrednych znajomych.

Jak zacząć? Najlepiej od owoców. Wino można zrobić praktycznie ze wszystkiego (w internecie bez trudu znajdziecie przepis na wino z ryżu, albo liści mięty), jednak najlepiej sprawdzą się właśnie winogrona. Jeśli nie posiadasz własnej hodowli winorośli, owoce możesz kupić, jednak zdecydowanie odradzam duże markety i sieciówki. Postaraj się trafić do lokalnych plantatorów, ewentualnie zapytaj na straganie o pochodzenie owoców.

Przyda Ci się jeszcze szklany balon, w którym wino będzie fermentować i rurka, przez którą wydobywać się będzie nadmiar gazów. Na początek proponuję balony o niewielkiej objętości, w razie niepowodzenia i nieuzyskania właściwego smaku straty będą mniejsze. Najlepiej zacząć od balonów 10 – 15 litrów.

Skład moszczu i proporcje można bez trudu znaleźć w internecie, ale po kilku latach praktyki i rzetelnej analizy własnych produktów, żaden przepis nie będzie już potrzebny. Jedyne co pozostanie, to zakup korków i skrzynki na wina, a potem możesz się już cieszyć mianem mistrza domowego winiarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?