Newsy

Śladami europejskich zoo

Jeśli chodzi o ogrody zoologiczne, to nie tylko w całej Europie jest ich pełno, ale także na prawie wszystkich kontynentach. W samej Polsce jest ich sporo, podobnie też jak w innych krajach. Zostały stworzone po to, abyśmy mogli podziwiać zwierzęta z innych krajów, a także obserwować ich zachowania i życie w ogrodzie dla nich przygotowanym. Niektóre z nich są nazywane drapieżnikami, to znaczy że żywią się, kiedy coś upolują. Mają więc naturę, tak skonstruowaną, że mogą być bardzo agresywne i niebezpieczne właśnie przez swój instynkt przetrwania. Mimo, że w ogrodzie zoologicznym karmione są przez swojego opiekuna, nie muszą więc polować, niektóre gatunki nie do końca pozwalają się udomowić.

Nigdy więc nie ma gwarancji, że dane zwierzę nie zaatakuje, chociażby pracownika zoo. Takie przypadki zdarzają się na całym świecie, a do najbardziej drapieżnych należą tygrysy. To duże zwierzęta z rodziny kotowatych, które reagują na zapach krwi. Kiedy opiekunowi zdarzy się nawet skaleczenie, może to być bardzo drażniące dla zwierzęcia, na tyle że może u niego wywołać chęć polowania.

 budapest-818989_1280

Zoo w środku Budapesztu

Jest takie zoo, które mieści się w środku miasta, a nawet miejskiego parku, który obfituje w wiele atrakcji. Zostało ono stworzone, jak większość po to, aby służyć jako miejsce rozrywki dla rodzin, a także pozwolić zaobserwować zwierzęta we własnym środowisku. Chociaż jest ono trochę sztucznie stworzone, bo nie mieszkają one na wolności, to i tak jest co oglądać. Na przykład małpy, siedzą na drzewach i często biegają po swoich wybiegach, podpierając się od czasu do czasu łapami, podobnymi do naszych rąk. Jeśli chodzi o samice z młodymi, to są one jednymi z najbardziej opiekuńczych stworzeń, a jeśli stracą swoje małe, potrafią nawet rozpaczać po ich utracie.

Małpy wydają także głośne i skrzeczące lekko dźwięki, porozumiewając się przy tym. Mimo, że są dość sympatyczne, nawet w czasie kiedy jedzą banany, potrafią sypać piaskiem w oglądających je ludzi. Muszą być przetrzymywane w klatkach i nie mogą mieć bezpośrednio kontaktu z ludźmi, bo potrafią szarpać i ciągnąć, a z powodu dużego temperamentu i ciągłego ruchu, są bardzo silne, nawet mimo niepozornej wielkości. Zobaczyć je można w czasie wycieczka Budapeszt w parku miejskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?