Newsy

Zmiękczacz wody – zalety i zasady wyboru

Większość gospodarstw domowych posiada wodę, która charakteryzuje się wysoką zawartością związków magnezu i wapnia, co przekłada się bardzo dużą twardość wody. Warto zdawać sobie sprawę, że wysoka twardość wody doprowadza do wzrostu zużycia środków piorących i myjących, a także tworzenia się kamienia, który jest powodem wielu awarii urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym. Jeżeli kogoś dotyczy ten problem, to wskazane jest, aby przeprowadził uzdatnianie wody, które może być zrealizowane przez zmiękczacze wody.

Zmiękczacz wody wychwytuje z wody związki jonów wapnia i magnezu, które następnie są przekształcane na obojętne jony sodu. Zmiękczanie wody daje liczne korzyści. Najważniejsze jest to, że przestaje istnieć problem z osadami, które występowały na urządzeniach sanitarnych czy kabinach prysznicowych. Natomiast w urządzeniach grzewczych przestaje powstawać kamień kotłowy, co w znacznym stopniu wpływa na poprawę ich wydajności oraz zwiększa ich żywotność. Inną zaletą jest to, że znacznie spada zużycie wszelkiego rodzaju środków piorących i myjących, znika zaś potrzeba korzystania z płynów zmiękczających. Na koniec warto też wspomnieć o tym, że zmiękczanie wody sprawia, że w czajniku nie będzie już pojawiał się osad.

Powstaje pytanie jaki zmiękczacz wody wybrać. Przede wszystkim wskazane jest zwrócenie uwagi na jakość urządzenia, ponieważ powinno ono służyć przez długi okres czasu. Nie zawsze korzystnym rozwiązaniem jest wybieranie najtańszego sprzętu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że tanie zmiękczacze wody mogą okazać się niezwykle drogie w eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na to, które produkty są polecane przez innych. Istotną sprawą jest też dostępność części zamiennych do danego urządzenia. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów w przypadku wystąpienia awarii określonego zmiękczacza wody.

Ważne jest to, aby zmiękczacz wody posiadał odpowiednią wielkość. Do obliczenia tej wielkości wykorzystuje się specjalny wzór, w którym bierze się pod uwagę twardość wody, a także jej średnie miesięczne zużycie w określonym gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że jeżeli w danym gospodarstwie mieszka od 4 do 6 osób, to najczęściej wystarczającym rozwiązaniem są zmiękczacze wody, w których znajduje się 30 litrów żywicy kationitowej. Należy zauważyć, że jeżeli w danej instalacji występuje problem nie tylko z twardością wody, ale i żelazem oraz manganem, to w takim wypadku najbardziej polecanym wyborem jest skorzystanie z filtra wyposażonego w złoże wielofunkcyjne.

Zobacz szczegółowe informacje na: http://www.krainawody.pl/8-zmiekczacze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?