Newsy

Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapeuta dziecięcy specjalizuje się w rehabilitacji dzieci z różnymi schorzeniami, dysfunkcjami, jak i po wypadkach. Musi być to człowiek o wysoko rozwiniętej empatii i cierpliwości. Ważne jest aby miał odpowiednie, przyjazne podejście do małych pacjentów. Istotne też jest współpraca i zrozumienie rodziców.


Fizjoterapia niemowląt – rehabilitacja od pierwszych chwil życia dziecka

Skierowana jest dla maluchów, które nie chcą leżeć na brzuszku, podnosić główki i nie chwytają zabawek, a także są niespokojne. Przed rozpoczęciem fizjoterapii dziecko musi być wyspane i po posiłku, aby fizjoterapeuta mógł wykonać z nim niezbędne ćwiczenia, indywidualnie dostosowane i bezpieczne.
Fizjoterapeuta stymuluje też rozwój ruchowy i udziela rad rodzicom, jak powinni wykonywać z dzieckiem ćwiczenia.

Fizjoterapia dzieci w wieku szkolnym i młodzieńczym

Rehabilitacja dotyczy schorzeń związanych z wadami neurologicznymi, tj. porażenie mózgowe, czy asymetria ciała, genetycznymi, tj. Zespół Downa i dystrofia mięśniowa. Celem jest osiągnięcie jak największej samodzielności dziecka poprzez masaże i specjalistyczny plan ćwiczeniowy.

Program korekcji wad postawy i rehabilitacja pourazowa

Fizjoterapeuta zajmuje się także leczeniem wad postawy u dzieci, tj. płaskostopie, skolioza, czy skrzywienie kręgosłupa. Specjalistyczne ćwiczenia mogą zniwelować wady i wzmocnić poszczególne partie mięśniowe. Fizjoterapeutka pomoże dobrać wkładki ortopedyczne dla dzieci aby wada postawy ustępowała. Polecany jest też kinesiotaping, czyli używanie medycznych plastrów, które można zobaczyć często u kontuzjowanych sportowców, a u dzieci powodują osiąganie spektakularnych efektów rehabilitacji. Dzięki fizjoterapeucie możliwy jest jak najszybszy powrót do sprawności po przebytych urazach, za pomocą usprawnień ortopedycznych. Po przebytych urazach czy zabiegach polecany jest masaż leczniczy, który przyspiesza rehabilitację małych pacjentów.

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty rehabilitacji dziecka, należy wybrać doświadczonego fizjoterapeutę. Dzięki temu nasze dziecko szybciej dojdzie do sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?